Department Listing: Slavic Languages Courses in the Spring 2021 Semester
     Number Sec  Call#      Pts  Title                           Day Time          Room Building        Faculty
                 L App Activity  Subject

RUSS UN1102 001  10115        5  FIRST-YEAR RUSSIAN II           MTWR 8:50am-9:55  ONLINE ONLY          Kim, Yulia A
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN1101 or placement Not for heritage spkrs
RUSS UN1102 002  10116        5  FIRST-YEAR RUSSIAN II           MTWR 10:10am-11:  ONLINE ONLY          Mills, Sarah J
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN1101 or placement Not for heritage spkrs
RUSS UN1102 003  10117        5  FIRST-YEAR RUSSIAN II           MTWR 1:10pm-2:15  ONLINE ONLY          Kun, Nataliya
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN1101 or placement Not for heritage spkrs
RUSS UN1102 004  10118        5  FIRST-YEAR RUSSIAN II           MTWR 6:10pm-7:15  ONLINE ONLY          Sekeryan, Ararat
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN1101 or placement Not for heritage spkrs
BCRS UN1102 001  10124        4  ELEM BOSNIAN/CROATIAN/SER       MWF 10:10am-11:2  ONLINE ONLY          Boskovic, Aleksandar
                 L     LANGUAGE  Bosnian-Croatian-Serbian                                               
CZCH UN1102 001  10127        4  ELEMENTARY CZECH II             TRF 10:10am-11:2  ONLINE ONLY          Harwood, Christopher W
                 L     LANGUAGE  Czech                                                                  
POLI UN1102 001  10130        4  ELEMENTARY POLISH II            MWF 10:10am-11:2  ONLINE ONLY          Kelley, Claudia R
                 L     LANGUAGE  Polish                                                                 
UKRN UN1102 001  10133        4  ELEMENTARY UKRAINIAN II         MWR 11:40am-12:5  ONLINE ONLY          Shevchuk, Yuri
                 L     LANGUAGE  Ukrainian                                                              
RUSS UN2102 001  10122        5  SECOND-YEAR RUSSIAN II          MTWR 11:40am-12:  ONLINE ONLY          Lawton, Max D
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN2101 or placement
RUSS UN2102 002  10123        5  SECOND-YEAR RUSSIAN II          MTWR 1:10pm-2:15  ONLINE ONLY          Mikhailova, Tatiana
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN2101 or placement
BCRS UN2102 001  10125        4  INTER BOSNIAN/CROATIAN/SE       MWF 11:40am-12:5  ONLINE ONLY          Boskovic, Aleksandar
                 L     LANGUAGE  Bosnian-Croatian-Serbian                                               
CZCH UN2102 001  10128        4  INTERMEDIATE CZECH II           TRF 11:40am-12:5  ONLINE ONLY          Harwood, Christopher W
                 L     LANGUAGE  Czech                                                                  
POLI UN2102 001  10131        4  INTERMEDIATE POLISH II          TRF 10:10am-11:2  To be announced      Caes, Christopher
                 L     LANGUAGE  Polish                                                                 
UKRN UN2102 001  10134        4  INTERMEDIATE UKRAINIAN II       MWR 10:10am-11:2  ONLINE ONLY          Shevchuk, Yuri
                 L     LANGUAGE  Ukrainian                                                              
SLCL UN3101 001  10776        3  The Slavs: Myth, Lit, Att       TR 1:10pm-2:25pm  ONLINE ONLY          Sipka, Danko
                 L      LECTURE  Slavic Cultures                                                        
LING UN3101 001  10689        3  INTRODUCTION TO LINGUISTI       TR 2:40pm-3:55pm  ONLINE ONLY          McWhorter, John H
                 L      LECTURE  Linguistics                                                            
RUSS UN3102 001  10119        4  THIRD-YEAR RUSSIAN II           MWF 10:10am-11:2  ONLINE ONLY          Kun, Nataliya
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ Compl of UN3101 or placement
RUSS UN3222 001  10136        3  TOLSTOY AND DOSTOEVSKY          MW 10:10am-11:25  ONLINE ONLY          Knapp, Liza
                 L      LECTURE  Russian                                                                
CLRS UN3312 001  11155        3  Thinking Bodies: Lit Film       TR 1:10pm-2:25pm  ONLINE ONLY          Ilicic, Milica
                 L      LECTURE  Comparative Literature: Russia                                         
LING UN3994 001  16607      1-4  SUPERVISED IND RES-LING T                                              Landman, Meredith
                 L INS WORKSHOP  Linguistics                                                            McWhorter, John H
RUSS UN3998 001  16290      2-4  SUPERVISED INDIVIDUAL RES                                              Evtuhov, Catherine
                 L     INDEPEND  Russian                                                                
LING UN3998 001  16320      1-4  SUPERVISED INDIVIDUAL RES                                              Timberlake, Alan
                 L INS INDEPEND  Linguistics                                                            
UKRN GU4007 001  10135        3  ADVANCED UKRAINIAN              MW 2:40pm-3:55pm  ONLINE ONLY          Shevchuk, Yuri
                 L      LECTURE  Ukrainian                                                              
CLSL GU4009 001  13338        3  Hegel: State, History, Fr       M 2:10pm-4:00pm   ONLINE ONLY          Leeds, Adam
                 L      LECTURE  Comparative Literature: Slavic                                         
RUSS GU4046 001  10137        3  The Trickster in the Mode       TR 11:40am-12:55  ONLINE ONLY          Leiderman, Mark
                 L      LECTURE  Russian                                                                
POLI GU4102 001  10132        3  ADVANCED POLISH II              TRF 11:40am-12:5  To be announced      Caes, Christopher
                 L     LANGUAGE  Polish                                                                 
LING GU4120 001  10074        3  LANG DOCUMENTATION/FIELD        MW 2:40pm-3:55pm  To be announced      Landman, Meredith
                 L     WORKSHOP  Linguistics                                                            
UKRN GU4121 001  12319        3  Agent of Change: Ukrainia       TR 2:40pm-3:55pm  ONLINE ONLY          Martynyuk, Olena
                 L      LECTURE  Ukrainian                                                              
RUSS GU4155 001  10138        3  HIST OF RUSSIAN/SOVIET FI       TR 11:40am-12:55  ONLINE ONLY          Ezerova, Daria
                 L      LECTURE  Russian                                                                
LING GU4173 001  10775        3  Hyphenated Minds: Heritag       T 4:10pm-6:00pm   ONLINE ONLY          Sipka, Danko
                 L      SEMINAR  Linguistics                                                            
LING GU4206 001  10075        3  ADV GRAMMAR AND GRAMMARS        M 4:10pm-6:00pm   ONLINE ONLY          Timberlake, Alan
                 L      LECTURE  Linguistics                                                            
BCRS GU4332 001  10126        3  ADV BOSNIAN/CROATIAN/SERB       MW 1:10pm-2:25pm  ONLINE ONLY          Boskovic, Aleksandar
                 L     LANGUAGE  Bosnian-Croatian-Serbian                                               
CZCH GU4334 001  10129        3  READINGS IN CZECH LITERAT       TR 1:10pm-2:25pm  ONLINE ONLY          Harwood, Christopher W
                 L      LECTURE  Czech                                                                  
RUSS GU4338 001  10139        3  CHTENIIA PO RUSS:Voina i mir    MW 1:10pm-2:25pm  To be announced      Reyfman, Irina
                 L      LECTURE  Russian                                                                
RUSS GU4343 001  10146        4  FOURTH-YEAR RUSSIAN II          MWF 10:10am-11:2  ONLINE ONLY          Mikhailova, Tatiana
                 L     LANGUAGE  Russian                                                                
                            Note: PREREQ GU4342
LING GU4376 001  10690        3  PHONETICS & PHONOLOGY           TR 11:40am-12:55  To be announced      Landman, Meredith
                 L      LECTURE  Linguistics                                                            
RUSS GR6040 001  10140        4  18TH CENTURY RUSSIAN LIT        W 4:10pm-6:00pm   To be announced      Reyfman, Irina
                 L      SEMINAR  Russian                                                                
CLRS GR6101 001  11143        1  Between History & Story         M 4:10pm-6:00pm   To be announced      Stepanova, Maria
                 L      SEMINAR  Comparative Literature: Russia                                         
RUSS GR6501 001  10141        4  ACMEISM                         T 4:10pm-6:00pm   ONLINE ONLY          Izmirlieva, Valentina
                 L      LECTURE  Russian                                                                
SLLT GR9001 001  10142        2  DOCTORAL RESEARCH SEMINAR       R 4:10pm-6:00pm   ONLINE ONLY          Leiderman, Mark
                 L     RESEARCH  Slavic Literatures                                                     

L Code
L Limited Enrollment
Course Approval Codes
D-I Department and Instructor
DEP Department
I-D Instructor and Department
INS Instructor
SIP Consult SIPA Web Site
Day Codes
M Monday
T Tuesday
W Wednesday
R Thursday
F Friday
S Saturday
U Sunday
SIS update 11/23/20 14:03    web update 11/23/20 14:18