Number Sec Call# Pts Title Day Time Room Building Faculty
L App Activity Department
UN1102 001 11002 5 FIRST-YEAR RUSSIAN II MTWR 8:50am-9:55 709 Hamilton Hall Gushchin, Veniamin V
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Compl of UN1101 or placement test. Not for heritage learner
UN1102 002 11003 5 FIRST-YEAR RUSSIAN II MTWR 10:10am-11: 709 Hamilton Hall Payne, Uma
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Compl of UN1101 or placement test. Not for heritage learner
UN1102 003 11004 5 FIRST-YEAR RUSSIAN II MTWR 6:10pm-7:15 709 Hamilton Hall Deming, Zachary J
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Compl of UN1101 or placement test. Not for heritage learner
UN2102 001 11005 5 SECOND-YEAR RUSSIAN II MTWR 8:50am-9:55 616 Hamilton Hall Shvyrkov, Alexey
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Completion of UN2101 or placement test
UN2102 002 11006 5 SECOND-YEAR RUSSIAN II MTWR 11:40am-12: 709 Hamilton Hall Savenkova, Izolda
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Completion of UN2101 or placement test
UN2102 003 11007 5 SECOND-YEAR RUSSIAN II MTWR 1:10pm-2:15 709 Hamilton Hall Savenkova, Izolda
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Compl of UN2101 or placement test
UN3102 001 10489 4 THIRD-YEAR RUSSIAN II MWF 10:10am-11:2 313 Hamilton Hall Mikhailova, Tatiana
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Completion of UN3101 or placement test
UN3221 001 00389 3 LIT & REVOLUTION (20TH C TR 11:40am-12:55 307 Milbank Hall (B Wright, John C
L LECTURE Slavic Languages @Barnard
UN3222 001 10508 3 TOLSTOY AND DOSTOEVSKY MW 10:10am-11:25 717 Hamilton Hall Knapp, Liza
L LECTURE Slavic Languages
UN3222 AU1 18178 0 TOLSTOY AND DOSTOEVSKY MW 10:00am-11:25 OTHR OTHER Knapp, Liza
L LECTURE Auditing
Note: AUDITING STUDENTS ONLY; SEARCH NON-AUDITING SECTION IN DOC
UN3230 001 10509 3 Trickster in World Cultur TR 1:10pm-2:25pm 233 Seeley W. Mudd Lipovetsky, Mark
L LECTURE Slavic Languages
UN3230 AU1 18179 0 Trickster in World Cultur TR 1:10pm-2:25pm OTHR OTHER Lipovetsky, Mark
L LECTURE Auditing
Note: AUDITING STUDENTS ONLY; SEARCH NON-AUDITING SECTION IN DOC
UN3431 001 10490 3 RUSSIAN FOR HERITAGE SPKR MW 1:10pm-2:25pm 413 Hamilton Hall Smyslova, Alla
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Completion of UN3430 or placement test
UN3998 001 11041 2-4 SUPERVISED INDIVIDUAL RES Meyer, Ronald
L INDEPEND Slavic Languages
UN3998 003 00390 2-4 SUPERVISED INDIVIDUAL RES Wright, John C
L INDEPEND Slavic Languages @Barnard
GU4057 001 17151 3 Platonov's Novel T 10:10am-12:00p 1219 International Kiossev, Alexander
L SEMINAR Slavic Languages
GU4126 001 10987 3 Remediating Protest T 4:10pm-6:00pm 707 Hamilton Hall Efremova, Tatiana
L SEMINAR Slavic Languages
GU4155 001 10515 3 HIST OF RUSSIAN/SOVIET FI MW 2:40pm-3:55pm 318 Hamilton Hall Shkolnikov, Vadim
L LECTURE Slavic Languages
GU4338 001 10512 3 CHTENIIA PO RUSSKOI LIT:POETRY MW 1:10pm-2:25pm 318 Hamilton Hall Reyfman, Irina
L LECTURE Slavic Languages
GU4343 001 10491 4 FOURTH-YEAR RUSSIAN II MWF 2:40pm-3:55p 407 Hamilton Hall Mikhailova, Tatiana
L LANGUAGE Slavic Languages
Note: Completion of UN 4342 or placement test
GU4345 001 00392 3 ADV RUSSIAN THROUGH HISTO MW 1:10pm-2:25pm 237 Milbank Hall (B Trubikhina, Julia
L LECTURE Slavic Languages @Barnard
Note: COMPLETION OF UN3101-UN3102 OR PLACEMENT TEST
GR6141 001 10493 4 WOMN'S AUTOBI.PROSE 18TH M 4:10pm-6:00pm 304 Hamilton Hall Reyfman, Irina
L SEMINAR Slavic Languages
GR6226 001 10516 4 Dostoevsky s Bros Karam M 4:10pm-6:00pm 709 Hamilton Hall Knapp, Liza
L SEMINAR Slavic Languages
GR8038 001 19590 2-4 DIR RSCH 19TH-C RUSSIAN L Knapp, Liza
L INDEPEND Slavic Languages
GR8038 002 20203 2-4 DIR RSCH 19TH-C RUSSIAN L Reyfman, Irina
L INDEPEND Slavic Languages
GR8052 001 18218 2-4 DIR RSCH 20TH-C RUSS CULT Lipovetsky, Mark
L INDEPEND Slavic Languages
L Code |
L |
Limited Enrollment |
|
Course Approval Codes |
D-I |
Department and Instructor |
DEP |
Department |
I-D |
Instructor and Department |
INS |
Instructor |
|
Day Codes |
M |
Monday |
T |
Tuesday |
W |
Wednesday |
R |
Thursday |
F |
Friday |
S |
Saturday |
U |
Sunday |
|