The Third Annual
Columbia University National Undergraduate Film Festival
 

Saturday, March 31st, 2007

Judges   |   Winners   |   Official Selections: Finalists
Honorably Mentioned Films   |   Third-Tier Award Winners

Filmmaker Bios


Information on the 2007 Festival

Purchase tickets online!

~ Best Picture ~
The Detention Teacher
Ben Weeks, Northwestern University


 

~ Concord Award (Best Film Voted by the Audience) ~
The Detention Teacher
Ben Weeks, Northwestern University
 

~ Best Directed ~
Case & Crowbar
Kyle Eaton, Cinematography by Andrew Evans, Montana State University
 

~ Frontiers Award (Most Original Film) ~
Earl Boone is Alive
Tom DesLongchamp, Rhode Island School of Design
 

~ Outreach Award (Best Film Dedicated to Community Service or of a Humanitarian Nature) ~
The Kiss
Kimberly Ann Parker, Johnís Hopkins University

 

~ Best Editing ~
Cereal Monogamy
Anton Delfino, Cogswell Polytechnical College 
 

~ Best Acting ~
Case & Crowbar
Kyle Eaton, Cinematography by Andrew Evans from Montana State University
 

~ Best Screenplay ~
The Detention Teacher
Ben Weeks, Northwestern University
 

~ Best Cinematography ~
Real Magic
Gil Levanon from School of Visual Arts
 

~ Soundtrack Award (Best Use of Music & Sound) ~
Captain Valedor
Kent Sanderson from New York University

 

 

--------------------------------------------------

Last Year's Winners!
This year, as you can see, we received a well-rounded pool of films from across the country.  Over 70 films were submitted, and only 7 finalists and 2 features were officially selected to be screened.  A panel of judges well-established in the film industry as well as an audience that packed the cinema chose the following winners... 

 

~ Best Picture ~
Say That You Love Me
Tadakuni Yasuda, New York University


~ Concord Award (Best Film Voted by the Audience) ~
Worth a Shot
Josh Margolin & Alex Wilk, Harvard-Westlake High School

~ Best Directed ~
Case History
John Klein and Mike Molenda, University of Notre Dame

~ Frontiers Award (Most Original Film) ~
Case History
John Klein and Mike Molenda, University of Notre Dame

~ Outreach Award (Best Film Dedicated to Community Service or of a Humanitarian Nature) ~
Srebrencia
Dalibor Stare, University of Buffalo


~ Best Editing ~
Spare Key
Eash Cumarasamy, Caitlin Quigley, Columbia University

~ Best Acting ~
Say That You Love Me
Tadakuni Yasuda, New York University

~ Best Screenplay ~
Say That You Love Me
Tadakuni Yasuda, New York University

~ Best Cinematography ~
Das Golem
Alex Whitney, Columbia University

~ Soundtrack Award (Best Use of Music & Sound) ~
Srebrenica
Dalibor Stare, University of Buffalo

 

~ Best Trailer ~
SEAS 2008
Robert Lin, Columbia University


Centerpiece Presentations

Outside a Dream
W. Michael Jenson & Jason M. Berman, University of Southern California

Life or Breath
Steve Desmond, University of Southern California
 

 

Featuring:

 - 2 feature films and 7 undergraduate films chosen from over 70 submissions from schools across the nation.

 - An accomplished panel of judges, including an acclaimed filmmaker for PBS and film industry professional for channel 21 on NYC.

 - 10 awards to be given out to the finalists:
     Best Picture, Best Directed, Concord Award (Audience Vote), Frontiers Award (Most Original), Outreach Award (Humanitarian Award), Best Acting, Best Screenplay, Best Cinematography, Best Editing, and Soundtrack Award (Best Use of Music & Sound).

  

Saturday, April 8th, 2005
5-8pm

Lerner Hall - Roone Arledge Cinema
2nd Floor Alfred Lerner Hall, Columbia University
(click for directions)
$3 covers admission and intermission refreshments

 

Tickets sold on Friday April 7th and Saturday April 8th
10AM - 7PM

at the Lerner Box Office

or e-mail Calvin Sun cds2107@columbia.edu
or Brian Foo bwf2101@columbia.edu
with subject header "Film Festival Tickets"

 

--------------------------------------------------

 

The First Annual
Columbia University National Undergraduate Film Festival
April 9th, 2005

Judges   |   Winners   |   Official Selections: Finalists
Honorably Mentioned Films   |   Third-Tier Award Winners

Filmmaker Bios

Information on the 2005 Festival
Photos & Video from the 2005 Festival

 

Last Year's Winners!
This year, as you can see, we received a well-rounded pool of films from across the country.  Over 70 films were submitted, and only 10 finalists and 3 features were officially selected to be screened.  A panel of judges well-established in the film industry as well as an audience that packed the cinema chose the following winners... 

 

~ Best Picture ~
Dolores Van Peaches
Dara Silverman, New York University


~ Concord Award (Best Film Voted by the Audience) ~
Friends... to the End
Noble Robinette and Dan Bulger, University of Notre Dame

~ Best Directed ~
Fish in a Barrel
Jason Toledo, New York University

~ Frontiers Award (Most Original Film) ~
Friends... to the End
Noble Robinette and Dan Bulger, University of Notre Dame

~ Outreach Award (Best Film Dedicated to Community Service or of a Humanitarian Nature) ~
Cause of Death
Lizzie Barcay, Harvard-Westlake High School



~ Best Editing ~
A Song for Our Lady
Andrew Wesman, University High School of San Francisco

~ Best Acting ~
Fish in a Barrel
Jason Toledo, New York University

~ Best Screenplay ~
Dolores Van Peaches
Dara Silverman, New York University

~ Soundtrack Award (Best Use of Music & Sound) ~
Screen Verde
Corey & Anthony Baggett, University of Notre Dame

 


The Feature Films

Behind the Curtain
Alvaro Ron,  Los Angeles Film School

Corazon En Fuego (Heart on Fire)
Morico Yurakami, University of Southern California

Sneak Preview:
Limbo
Thomas Ikimi, Columbia University (Class of 2004)

 

 

Last Year's Event Details

The Judges

-

The Festival Winners

The Official Selections: Finalists
The Honorably Mentioned Films
The Third-tier Award Winners

-

Filmmaker Bios

 

   2005 Festival
Information   |   Photos & Video